Praca zdalna – już prawie rok

Mniej więcej od roku praca zdalna stała się rzeczywistością dla wielu osób.
Pojawiła się niepewność i wiele pytań jak się odnaleźć w zaistniałej sytuacji.
Nie mówię tutaj o sytuacji epidemiologicznej, a o zwykłym pytaniu jak pracować?
Wiele firm nie odnotowało znaczącego spadku wydajności, co oznacza że branża IT okazała się całkiem nieźle przystosowana na pracę zdalną. Z jednej strony praca z domu ma swoje zalety, jak brak konieczności dotarcia do biura, co przekłada się na oszczędność czasu, z drugiej strony pojawia się poczucie odosobnienia czy spadek motywacji. Jakie są twoje odczucia? Napisz w komentarzu.

A teraz pora na garść porad, pewnie większość jest już znana, ale zawsze może trafić się coś nowego. Oto kilka wskazówek:

Pilnuj czasu pracy

Pracując z domu bardzo łatwo o zatarcie granicy pomiędzy czasem wolnym, a czasem wolnym spędzonym na pracy. Warto ustalić sobie godzinę rozpoczęcia oraz zakończenia pracy. Taki zabieg pozwoli na zwiększenie samodyscypliny podczas pracy. Gdy z przerwy obiadowej robi się kilka godzin i trzeba siedzieć wieczorem, a nawet w nocy by nadrobić stracony czas, to zwyczajnie jest to niefajne i nasze morale lecą w dół. Z drugiej strony, trzeba pamiętać o przerwach w ciągu dnia, ciągła praca może prowadzić do szybszego wypalenia i obniżenia samopoczucia.

Miej plan

Tyle pracy że nawet nie ma kiedy taczek załadować? Żarty na bok, czasami jesteśmy w sytuacji gdy ilość obowiązków jest totalnie przytłaczająca i co chwilę pojawiają się nowe. Tu z pomocą przychodzi planowanie dnia pracy. W biurze jest łatwiej o mobilizacje, natomiast w domu lista zadań którą zrobimy pozwoli nam realizować zadania w sposób efektywny.

Regularne spotkania w zespole

Ten punkt łączy się trochę z komunikacją, ale dotyka bardziej złożonej kwestii, mianowicie pracy zespołu rozproszonego. Może to trochę górnolotne słowa, ale ważne jest poczucie przynależności. W czasach przed pandemią normalną praktyką były spotkania integracyjne. Teraz takie spotkania trzeba przenieść do świata wirtualnego. Wspólny udział w webinarze, wspólne granie czy zdalny klub dyskusyjny, jak wiele innych form aktywności zdalnej pozwalają choć w małym stopniu zachować spójność zespołu.

Dbaj o komunikacje

Komunikacja jest kluczem do zrozumienia. Dla mnie niesamowitą sprawą jest fakt że w biurze można obrócić się na krześle zadać pytanie i jest duże prawdopodobieństwo że ktoś zna odpowiedź lub przynajmniej da wskazówkę do rozwiązania naszego problemu. W pracy zdalnej nie ma takiej możliwości, dlatego musimy używać komunikatorów lub maili. Nie można się bać odzywać, zwłaszcza przy pracy zdalnej, bo nikt inny nie widzi naszego problemu.

Stanowisko do pracy

Pracując z domu okazjonalnie raczej nie przykładaliśmy uwagi do tego gdzie pracujemy. Krzesło, kanapa, fotel, do tego laptop na kolana i można pracować. Jednak gdy dzień w dzień przyjmujemy taką pozycje, jest to prosta droga do bólu kręgosłupa i ogólnie złego samopoczucia. Trzeba zadbać o swój kącik do pracy, najlepiej zaopatrzyć się w biurko lub stolik i co chyba najważniejsze, wygodne dobre krzesło. Dodatkowo, jeśli uda nam się wyznaczyć miejsce do pracy, pomoże nam to rozgraniczyć czas zawodowy od prywatnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *