Narzędzia dla testera, czyli czego używa się w testowaniu

Praca testera niejednokrotnie wymaga nie tylko umiejętności szybkiego przyswajania informacji dotyczących projektu, ale również zdolności opanowania nowych narzędzi które wykorzystuje się przy przeprowadzania testów. Narzędzia dla testera nie powinny stanowić wyzwania. Wiele programów zwyczajnie ułatwia i przyśpiesza pracę, są również i takie, bez których nie sposób jest przeprowadzić rzetelnych testów. Poniżej zamieściłem kilka narzędzi które są przydatne w testowaniu. Lista jest całkowicie subiektywna i nie powiązana z żadnym konkretnym projektem czy sposobem testowania.

Podstawowe edytowanie tekstu

Czasami najprostsze metody są najlepsze nawet na skomplikowane problemy.
Jednym z podstawowych narzędzi jest prosty edytor tekstu, notatnik, chociaż zamiast tego wbudowanego w Windowsa warto używać czegoś bardziej rozbudowanego np. Notepad++. Często zamiast odpalać duże programy, szybciej i wygodniej jest podglądnąć pliki i edytować je w prostym i szybkim narzędziu.   

Testowanie API

Postman – jest jedną z najpopularniejszych aplikacji używanych przy testowaniu API. Posiada wiele różnych funkcjonalności od wysyłania requestów po ustawianie mockupów. W sieci znajdziemy wiele przykładów i tutoriali dla Postmana.

Testy niefunkcjonalne

Przeprowadzając testy niefunkcjonalne nie sposób się nie wspomagać odpowiednimi narzędziami. Jednym z popularnych rozwiązań jest JMeter. Oprogramowanie pozwala na przeprowadzanie testów obciążeniowych, wydajnościowych, stres testów.  

Testy bezpieczeństwa

Jeśli istnieje potrzeba przeprowadzenia testów bezpieczeństwa dla aplikacji internetowych, z pewnością warto użyć programu Burp Suite. Możliwości narzędzia są duże, choć w darmowej wersji opcje są okrojone. Pozwala na przechwytywanie komunikacji i modyfikacje zapytań.

Automatyzacja testów

Pracując nad automatyzacją testów warto zwrócić uwagę na dwie opcje. Pierwsza dotyczy systemów webowych działających w przeglądarce, jest to Selenium Webdriver. Jest to narzędzie które współpracuje z prawie każdą przeglądarka i jest kompatybilne z kilkoma językami programowania. Do jego używania konieczna jest chociaż podstawowa umiejętność programowania. Duga opcja jest przeznaczona dla programów desktopowych. Testcomplete pozwala na automatyzacje scenariuszy testowych w oparciu o GUI, daje to możliwość nagrywania testów bez konieczności pisania kodu.  

Emulacje

Niektóre testy wymagają użycia wielu różnych urządzeń, w celu pominięcia problemów sprzętowych (np. dostępność konkretnego modelu telefonu) stosuje się emulatory pozwalające na symulacje konkretnego urządzenia. Nie podaje tutaj konkretnego narzędzia z uwagi na fakt różnorodności rozwiązań jak i systemów do symulacji. Jednakże, warto wspomnieć, że przeglądarki internetowe mają wbudowane emulatory, dzięki którym można sprawdzić responsywność strony np. na Ipadzie lub telefonie Samsung S9.


Niezależnie od tego, jakie testy przyszło nam przeprowadzać, warto się wspomagać odpowiednimi narzędziami. Często bywa też tak, że na rynku nie ma odpowiedniego narzędzia, które jest nam potrzebne, wtedy istnieje możliwość napisania własnego narzędzia, np. do generowania plików testowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *