Najważniejsze Cechy Testera Oprogramowania

Czasami zastanawiamy się czy nadawalibyśmy się na konkretne stanowisko, najłatwiej jest znaleźć odpowiedź szukając charakterystycznych wymagań dotyczących danego zawodu. Jakie cechy charakteryzują testera oprogramowania? Jest ich bardzo wiele. Postaram się wymienić kilka ważnych elementów.  

1. Komunikatywność

W pracy testera komunikacja jest bardzo ważna, ponieważ pozycja w projekcie wymaga współpracy nie tylko z programistami, ale również z analitykami, managerami, czy każdą inną osobą zaangażowaną w projekt. Dlatego ważne jest posiadanie umiejętności miękkich. Równie istotną rzeczą jest znajomość obcego języka, przede wszystkim angielskiego.
Kolejną ważną cechą, jest brak oporów przed mówieniem i konfrontacją. Słynne „u mnie działa” jest doskonałym przykładem, z czym tester musi się mierzyć. Trzeba potrafić wytłumaczyć w czym jest błąd i jak można go powtórzyć.

2. Ciekawość i kreatywność

Jak to działa? Takie pytanie zada każdy tester. Ciekawość jest nieodłącznym elementem pracy testera. Niestandardowe myślenie pozwala wydobyć na światło dzienne przypadki które zostały pominięte, a wydają się być istotne z puntu widzenia działania aplikacji. Ciekawość i kreatywność jest nieoceniona w przypadku testów eksploracyjnych.

3. Cierpliwość i wytrwałość

Nie ma nic gorszego niż długotrwałe powtarzanie prawie takich samych czynności. Często zdarza się, że scenariusze testowe różnią się od siebie nieznacznie, a ich przetestowanie jest zwyczajnie nudne, dlatego dobry tester, powinien być w stanie wykonać testy pomimo ich monotonii.

4. Dokładność

Jest to jedna z najważniejszych cech, ponieważ od dokładności wykonania zadań zależy wszystko. W przypadku oprogramowania, jeśli przeprowadzenie testów oparte byłoby o niedokładne wykonanie scenariuszy, to mogłoby się okazać, że istnieją błędy które zostałyby ujawnione w przypadku dokładnych testów. Czasami opuszczenie pozornie nieistotnych punków może rzutować na całą jakość produktu.

5. Otwarcie na rozwój i naukę

W zawodzie testera prawie codziennie trzeba się uczyć czegoś nowego. Nowa funkcjonalność, nowe środowisko, nowe wymagania, narzędzia. Wszystko co jest potrzebne do wykonywania zadań trzeba sobie przyswoić i nauczyć się wykorzystywać tą wiedzę w praktyce. Czasami są to drobne rzeczy, czasami trzeba poświęcić na szkolenie dużo czasu, ale pewne jest to że nauka jest nieodłączną częścią zawodu testera.

6. Analityczne myślenie

Testując oprogramowanie trzeba stawiać przede wszystkim na pragmatyzm i fakty. Każdy test musi się opierać na przyjętych założeniach i wymaganiach. Dobry tester powinien analizować swoje czynności i być w stanie odtworzyć scenariusze swoich działań.  

7. Zamiłowanie aktorskie

Zdziwieni? Już tłumaczę, chodzi o wczuwanie się w rolę. Testując produkt, tester powinien odegrać różne role, np. użytkownika końcowego, administratora, klienta. Zdolność do zmiany punktu widzenia jest bardzo przydatna i często pozwala na ujawnienie błędów lub sprzeczności założeń albo wymagań.

Powyższa lista jest subiektywnym zbiorem cech jakie charakteryzują dobrego testera. Jest wiele innych cech które są równie ważne, jest też wiele które wydają się ważne, a tak naprawdę są nieistotne. Zostawcie komentarz jeśli uważacie że jakaś cecha powinna się znaleźć na tej liście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *